Hjem Tilbageblik Kriminalitet i Danmark igennem tiden Bogliste Opskrifter

Erhvervsdrivende, deres ansatte og andre personligheder

Artikler og Nyheder Links Kommer senere Lokalhistorie Erindringer Diverse


Tilbage til oversigten


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V W  X Y Z  Ę Ų 

PERSON REGISTER

 

Dette Personregister er ikke fuldstęndig,

og Jeg arbejder på at få lavet en ny.

 

  

G. M. BLOCH“S EFTERFŲLGER……………........................................……………..60

Gad Frederik se G. E. C. Gad…………………………………………………………........................…194

--- Henning se Lorents Gad's Bog- og Papirhandel………………………........................…194

--- Jųrgen se Rųnne Bryggeri og Sodavandsfabrik…………………………........................518

--- Knud se Rųnne Bryggeri og Sodavandsfabrik……………………………........................518

Gade C. se Kjųge Andels- Svineslagteri…………………………………………......................…347

--- Emil se Mammen & Drescher A/S……………………………………………….........................387

--- Henrik se P. Sonnichsen Eftf…………………………………………………….......................….560

--- Kristian se Varde Tręlasthandel A/S…………………………………………........................616

--- Ole E. se Vilh. Gade & Sųn…………………………………………………………........................195

--- P. se Vilh. Gade. & Sųn……………………………………………………………….........................195

Gadeberg A. se A. Gadeberg, Hadsten Korn- & Foderstof-Forretning.....................195

Galatius Inger, frue, se C. Reiermann…………………………………………….......................…505

Gallt Axel se Carl Lassen & Co.'s Eftf………………………………………………........................363

Gam-Jensen Aa. se Jųrgen Jensen & Sųn……………………………………….......................…285

Gammeltoft Carl se De Danske Sukkerfabrikker A/S……………………..........................134

--- Frantz se Theo Koch & Co………………………………………………………………………......…....…325

Garde Johannes Anker se Samsų Spare- og Laanekasse………………......................…523

Garup Eigil se Frederiksberg Sparekasse………………………………………….....................…178

Garver Gericke“s Fabrikker: M. J. BALLIN“s SŲNNER, A/S…………..................………..41

Geertsen Niels se Kristian Kirks Telefonfabriker A/S………………………….....................315

Geill Helmer se Sjęllands Stiftstidende………………………………………….......................…549

Gelbjerg-Hansen Philip se S. N. Simonsen & Co…………………………….…......................548

Gellert Kjeld se H. P. Kristiansen & Sųn……………………………………………...................…336

Gellner Evald se E. F. Gellner…………………………………………………………….......................196

Gelstorp V. se Chr. Jaster's Produktforretning A/S……………………………...................…276

Gelting-Hansen Svend Aa, se Nyborg Lųve Apotek…………………………….....................446

Genefke T. E. se Regnar Th. Genefke A/S…………………………………………......................196

Genkel Ernst se Ernst Genkel & Co……………………………………………………......................196

Gerlach Carsten se Adolph Gerlach……………………………………………………......................196

Gerner-Rasmussen K. se Gerner-Rasmussen………………………………………....................197

Gersböll Willy se C. S. Mųller……………………………………………………………….....................415

Gersdorf F. W. se C. Riis Bonne Linoleum Akts……………………......………………...............63

Gerslųv V. K. se Pahl & Petersen A/S…………......………………………………………...............464

Gerstenberg Aage se Gerstenberg & Agger………………………………………....................…197

Gianelli Alfred se Danske Mejeriers Andels-Smųr-­eksportforening

      (Danish Dairies)……………………………………………………………….................................133

Giertsen Aage se J. Chr. Giertsen………………………………………………………....................…197

Giese S. C. se M. Giese & Sųn's Presseforgylderi……………………………….....................197

Gildsig-Jacobsen Mary, frų­ken, se N. Jacobsen…………………………………....................…274

--- Thyra, frųken, se N. Jacobsen……………………………………………………….......................274

Gillesberg A. E. se Fog & Mųrup A/S…………………………………………………….....................164

Girotti Olga, frųken, se Frederiksberg Konserves Magasin…………………....................178

Gjaldbęk Viggo se Nųrre-Nebel Apotek………………………………………….....…….............…450

Gjeddebęk Niels se Viborg Afholds- og Hųjskolehotel……………………..................…..627

Gjellerup H. O. se C. P. Gjellerup…………………………………………………………....................198

Gjerlev A. R. se Den Militęre Klędefabrik…………………………………………...................…402

Gjerlųff H, O. se ,Jerichau Trading Company A/S……………………………….....................290

--- Holger se P. Rųnning & Gjerlųff A/S…………………………………..........…..….............…519

--- Vald. se P. Rųnning & Gjerlųff A/S…………………………………………….....……...............519

Gjermandsen J. C. se H. C. Ųrsteds Apotek…………………………………......………...........…645

Gjersųe Viggo se Valentin & Lund's Bogtrykkeri A/S………………………......………...........614

Gjerulff Anna, frue, se Johannes Gjerulff………………………………………………...................198

--- Carsten se r. P. Holbech's Eftf……………………………………………………………..................250

--- Torben se I. P. Holbech's Eftf……………………………………………………………................…250

Gjessing A. se Jacob Holm & Sųnners Fabriker A/S……………………………..................…255

--- Bo se Hypotekforeningen for Laan mod sekundęr

     Prioritet i faste Ejendomme i Kbhvn. og Omegn…………………………….................…266

Gjųdesen Arnkiel S. V. se Albert Gjųdesen……………………………………………..................198

Glad C. C. se M. B. Cohn AiS………………………………………………………….......……….............104

--- C. F. se L. C. Glad & Co. A/S……………………………………………………………....................198

      og M. B. Cohn A/S………………………………………………………………......……………...........…104

Glashof E. se A/S Kjųben­havns Handelsbank…………………………………………..................343

Glass Chr. se Silkeborg-Her­ning og omliggende Teglvęrkers Salgskontor….............544

Gleerup E. se P. Gleerup & Sųn……………………………………………………………..................….198

--- Peter Chr. se P. Gleerup & Sųn…………………………………………………….......................198

Glem Karl Hansen se H. P. Hansen Glem & Sųn……………………………………................…198

Glud Erik se Fr. Christiansen……………………………………………......………………………...........…99

--- Hans se Glud & Marstrands Fabriker A/S…………………………………………...................199

Gluud Zacha W. se Wilfred Gluud's Eftf…………………………………………………..................199

Glück se B. Ghück……………………………………………………………………………………….................199

Glęsel Hilmar se Hųrsholm Planteskole…………………………………………………................…268

Glöde F. F. C. A. se F Glöde A/S……………………………………………………………………….......…..199

--- A. se René Bųytler, Sally Meyer & Co…………………………………......………………..........…86

Godbey Harald F. se I. D. Koopmann's Svineslagteri……………………………................…329

Godtfredsen Hulda, frue, se R. Godtfredsen…………………………………………...................199

Goldschmidt Axel S. (f. 1869): D. B. ADLER & Co….............................................…17

Goldschmidt Lilly, frue, se Jul. Goldschmidts Eftf……………………………………................200

Goldschmidt Martin (f. 1839, d. 1904): D. B. ADLER & Co.................................…..17

Goldschmidt Valdemar (f. 1878): D. B. ADLER & Co..................................……………17

Gormsen Tage se Nordisk Kulsyrefabrik A/S…………………………......………………..........….442

Gornitzka Axel se Gornitzkas Bogtrykkeri………………………………………………..................200

Gorrissen Chr. se Chr. Sųrensen & Co……………………………………………......…………...........588

--- Niels Fr. se Th. Gorrissen……………………………………………………………………..................200

Gosch Georg se Herre-Huset…………………………………………………………………................……242

Gotfredsen F. C. se Spare- og Laanekassen for Kerte­minde og Omegn….............…563

--- J. W. se Strųyer & Mųrck A/S………………………………………………………………......………...…577

Goth Asmus P. M. se A. Goth & Sųnner……………………………………………………................200

--- Harly se A. Goth & Sųnner……………………………………………………………………................200

Gotsche Aage se A. F. Gotsche…………………………………………………………………................200

--- H. O. Schaltz se Kjęrulff & Gotsche……………………………………………….....................318

Gottfredsen A. se Sęby Kur- og Badehotel……………………………………….......................585

Gottfredsen Anker se Heinrich Evert, junr………………………………………......……..............155

--- Esther Munch se Glumsųe Apotek…………………………………………………......................199

Gottfried S. se J. K. Gottfried……………………………………………………………….....................200

Gottlieb Albert: T. BAAGŲE“S EFTERFŲLGER…......................................................38

Gottlieb E. O. se Samsų Apotek……………………………………….....…………………................522

Gottlieb G. F.: T. BAAGŲE“S EFTERFŲLGER…....................................................….38

Gottlieb J. F: T. BAAGŲE“S EFTERFŲLGER…......................................................….38

--- Richard se Hesselager Apotek………………………………………………………....................…244

Gottschalck K. W. se Kaseinfabrikken Danmark……………………………….....................…312

Gottschau Axel se Dansk Andels Gųdningsforretning…………………......………..............119

Gottwald A. se Faaborg Honningkager……………………………......……………………..............156

Goul P. se Landbobanken Skive A/S…………………………………………………...................…..351

Graabech H. se Langaa Tręindustri………………………………………………………...................353

Graae Erik se Sparekassen for Kbhvn. og Omegn………………………………....................563

--- Hans se Carl BuddeLund's Eftf. A/S…………………………......………………………............….79

--- Poul se Dagbladet Politiken………………………………………………......……………...............489

--- Sųren J. W. se Kbhvns Isoleringskompagni……………………………………....................344

Grabau O. V. E., se Skanderborg Apotek……………………………………….......…….............…550

Grabow Hother se I. H. Grabow & Co. A/S…………………………………………...................…201

Grabowski Alexander Th. se Helsinge Apotek……………………………………..................….238

Gradert Kaj se Raadvad Knivfabriker A/S……………………………......………….................…493

Graef Frida se Kbhvns Me­taltrykkeri & Lysekronefabrik……………………......................345

Graff Aage se K. Jacobsen Ellegaard & Co………………………………......…………….............147

--- Carl se Carl Graff……………………………………………………………………………...................….201

--- Carl Villaume se Carl Graff……………………………………………………………......…..............201

--- Knud se Skandinavisk Mųbel- & Tęppelager……………….......…………………...............551

Grage Kai se E. Nielsen's Me­kaniske Stenhuggeri A/S………………………...................…427

--- Paul se E. Nielsen's Me­kaniske Stenhuggeri A/S……………………………....................427

Gram Aage G. se Brųdrene Gram A/S…………………………………………………...................….201

--- Kaj Vilhelm se Bülow & Mųller………………………………………….....……………...............….81

Gran Elna se Bracht's Boghandel……………………………………………….....…………..............….66

Grandfeldt H. F. M. K. se Maribo Materialhandel……………………………………..................389

Grandt Birger se Sorų Amts Dagblad……………………………………………….....……............….560

Grau Elisabeth, frue, se Reinholdt Grau………………………………………………................…..202

--- Harald O. se Harald O. Grau A/S………………………………………………………...................202

Grauballe Chr. se Holme­gaards Glasvęrk A/S……………………………………..................….256

Grausen Alfr. se Alfr. Grausen………………………………………………………………....................652

Gravengaard Th. A. se Th. Gravengaard & Co……………………………………..................….202

Gravenhorst C. O. se Aarhus Oliefabrik A/S…………………………………….........................…9

Graversen Maren, frue, se Gr. Graversen's Fiskeeksport………………………….....……………202

--- Maria, frue, se G. P. Graversen………………………………………………………...................…203

--- O. se Gr. Graversen's Fiskeeksport……………………………………………………................…202

Gravesen Aage se Valby Strųmpefabrik A/S……………………………....……………...............614

--- Erik se Valby Strųmpefabrik A/S…………………………………………....……………...............614

--- Johs. se J. Gravesen & Trier Hansen…………………………………………………..................203

Gravgaard Bendt se M. C. Brincken's Eftf. A/S………………….....……………………….............69

Grebe Viktor se Bispebjęrg Stenhuggeri ved V. Grebe…………….....……………............…56

Green Chr. se Dansk Smųr­forsyning ved R. Green………………………….....…….............…129

--- Frits se Wandel-Petersen………………………………………………………….....……….............…615

Gregersen & Larsen………………....................................................………………..71

Gregersen G. B. se Esbjerg Svineslagteri A/S……………………………............................154

--- K. E. se Winther & Heide's Eftf……………………………………………...........................….634

--- Poul se N. Gregersen……………………………………………………………...........................….203

--- Povl se Ferritslev Apotek……………………………………………………...........................…..159

Greisen Martin se Svend Bramsen & Co……………………………….....………........................67

Greve Joh. Fr. se H. C. Greve & Sųn……………………………………..................................204

--- M., frue, se H. C. Greve & Sųn………………………………………….............................….204

--- Stefan se Struer Dagblad………………………………………………………..........................…576

Grietsel Ida, frue, se Hubert Larsen og Datter………………………………........................359

Groes Ebbe se Fęllesforeningen for Danmarks Brugsforeninger….........................194

Grosen A. se Hans Mailvangs Eftf………………………………………………..........................…394

Groth-Andersen J. H. se Joh. Chr. Petersen & Sųn A/S…......………………...................480

Groth-Rasmussen A. se Hotel Harmonien………………………………………........................228

Grottrup H. C. se Vanlųse Tapet- & Farvehandel………………………….........................615

Groule Sųren se Th. Eriksen's Eftf………………………......…………………………....................153

Grouleff H. Nic. se Aarhus Cykle- og Bliklakereri…………………………….........................…8

--- Jens L. se Jens Grouleff………………………………………………………….........................….204

Grove-Jacobsen M. se Chr.Jacobsen…………………………………………………….....................273

Grubb Bendt se H. Struers chemiske Laboratorium……………………...........................576

--- Julie, frue, se J. Grubb……………………………………………………………..........................…204

--- Kjeld Tue se H. Struers chemiske Laboratorium…………………….........................…576

Grubert Bųrge se Herman Lyders Eftf……………………………………………..........................377

--- Poul se H. A. Grubert's Sųnner A/S…………………………………………...........................204

--- Verner se Nordisk Auer Kompagni A/S……………………………………...........................442

Gruhn Axel se Thomas Ths. Sabroe & Co. A/S……………………………........................….520

Grundtvig Curt E. se Harder & Grundtvig……………………………….............................….227

--- Dann G. se Harder & Grundtvig………………………………………………...........................227

Grunnet Ellen, frųken, se Dansk Victor…………………………........………………................…129

Grün J. se W. Green A/S…………………………………………………………………..........................203

Grünwald Knud se Hypotek­foreningen for Laan mod sekundęr

       Prioritet i faste Ejendomme i Aalborg…………………………………….........................266

Grępel Johs. Wilh. se Ulfborg Apotek…………………………………………........……...............612

Grųn Mulli B. se M. E. Grųn & Sųn A/S……………………………………...............................205

Grųnbech Evald se Sparekassen for Hjųrring By og Omegn………….........................562

Grųnborg Johs. se P. Schou & Co.'s Tręlasthandel A/S……………….......................…532

Grųndahl A. K. se L. Koppel A/S …………………………………………………………………...........…329

Grųndahl F. V. (f.1819, d. 1856)……………..................................................…………..55

Grųnholt R. se Herman A. Kähler A/S……………………………………………......................…341

Grųnvaldt F. se Chr. Riegel's Tręvarefabriker A/S…………………........……...............…508

Gudme-Knudsen Henning se J. Gjellebųl's Boghandel…………………….......................197

Guldager A. N. se Herning Hede- & Discontobank A/S………………….........................242

Guldbrandsen Guldbrandt se M. Guldbrandsen jun……………………….......................…206

--- Martin se Ųstifternes Hypotekforening…………………………………….......................….650

Gulddal Johs. se Odense Krųlhaarsfabrik…………………………………….......................…..454

--- M. E. se Brunshaab Teglvęrk………………........……………………………………….................71

Guldmann Holger se Beauvais A/S……………………………………….........…………..............…..46

--- N. C. se Hans Guldmann…………………………………………………………….........................206

Guldsborg B. se O. Chr. Thomsen & Co. A/S…………………………………........................…598

Gundersen Martha, frue, C. Gundersen…………………………………………........................…206

--- Rolf se Assens Tobaksfabrik…………………………………………….........…………….............…36

Gundtoft Chr. S. se Missions­hotellet "Ansgar" i Kolding………………….......................403

Gunnlögsson Lauritz se Jakob Gunnlögsson & Co…………………………......................….206

Guntel K. se C. & V. Guntel……………………………………………………………….......................207

Gustenhof Chr. J. se Alsisk Frųavl A/S…………………………………………….....................…...21

Guttermann Herm. se H. Guttermann & Sųn…………………………………......................….207

--- Preben se H. Guttermann & Sųn…………………………………………............................…207

Güthler A. E., frue, se Brųdr. Guthler………………………………………………........................208

Gųnns-Jensen P. E. se Georg Laursen A/S………………………………………........................365

Gųtke Carlse N. H. Gųtke & Sųn………………………………………………...........................….208

Gųtterup V. J. J. se Banken for Slagelse og Omegn A/S……………………......................44

 

 
       A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V W  X Y Z  Ę Ų

Tilbage